نگاه آسمانی

نگاه آسمانی


دسته بندی : فرهنگی و هنری
برگزار کننده : کانون فرهنگی مساجد استان گلستان

موضوع یا محور جشنواره :

فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذكر فیها اسمه یسبّح له فیها بالغدوّ و الاصال» (نور،36) رفعت و علو حقیقی خاص خداوند متعال است؛ خانه‌ای كه مسجد خداوند و محل تسبیح او باشد، نیز عظیم و مرفوع است. جشنواره ملی فرهنگی هنری عکس نوشت روز جهانی مسجد عنوان طرح : نگاه آسمانی محور های موضوعی: 1. مسجد و مقاومت 2. مسجد و خانواده 3. مسجد و هنر دینی

حامیان جشنواره :

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان
حوزه هنری استان گلستان

شرکت در جشنواره :

اهداف طرح :

1)تولید آثار فاخر و ارزشمند در حوزه مسجد و نشر آن در جامعه

2) تقویت و احیای کارکردها و نقش واقعی مساجد در راستای رسیدن به مسجد طراز اسلامی و زمینه سازی برای حضور فعال جوانان در مسجد.

3)یادآوری روز جهانی مسجد وترغیب بیشتر نوجوانان و جوانان در فعالیت هاي فرهنگی هنری  مسجد.

شیوه اجرا:

به دلیل بیماری همه‌گیر کووید۱۹ (کرونا) نمایشگاه آثار منتخب این دوره به‌صورت مجازی در سامانه بچه های مسجد فهما  «جشنواره ملی عکس نوشت مسجد » برگزار می‌گردد. مراسم اختتامیه در گلستان و بر اساس موازین اعلام‌شده از سوی ستاد کرونا در مهرماه اطلاع‌رسانی و برگزار می‌گردد.

کمیته تخصصی1: تهیه و تامین محتواودر سه رشته فوق.

کمیته تخصصی 2:  توزیع محتوا برای در اختیار قرار دادن مخاطبین و کلیه افراد بصورت عمومی.

کمیته تخصصی 3: بررسی و داوری و اعلام نتایج و ارزیابی و باز خورد از انجام این گونه کارهای فرهنگی.

کمیته تخصصی 4: بررسی نقاط مثبت و منفی و تجزیه وتحلیل برآورد های ، تقویت موارد مثبت و رفع نواقص و موارد منفی.

 

تعریف عکس نوشت :

شکلی از همراهی عکس و متن در کنار یکدیگر که به تولید روایت‌های کوتاه داستانی از عکس‌هایی مرتبط با موضوعات جشنواره که در آن عکس به عنوان منبع الهام نویسنده بوده، زبان درون عکس، پشت عکس و ذهنیت نویسنده منجر به تولید اثری با هویت مستقل می‌شود، اثر خلق شده داستانی است که الزاما ارتباطی با واقعیت عکس ثبت شده ندارد.

دیدگاه برگزارکننده استفاده از عکس و دلنوشته‌هایی است که تأثیر تصویر را دو چندان می‌کند. این نوشته‌ها الزاماً می‌بایست با مضامین قرآنی یا مذهبی باشند. شرکت‌کنندگان دقت نمایند گرافیک استفاده‌شده در عکس نباید آنقدر غالب باشد که از اثر ارسالی از شکل عکس خارج شود.
توجه:استفاده از عکس در این بخش از لحاظ کپی‌رایت بر عهده‌ی ارسال‌کننده است و برگزار کننده در این مورد هیچ گونه تعهدی ندارد. لذا تأکید می‌گردد که آثار عکاسی در این بخش توسط ارسال‌کننده تهیه شده باشد.

جوایز جشنواره

برگزیده نفر اولمسجد و مقاومت  :لوح تقدیر و مبلغ 10میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده نفر دوممسجد و مقاومت  :لوح تقدیر و مبلغ 6 میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده نفر سوممسجد و مقاومت  :لوح تقدیر و مبلغ 4 میلیون ریال جایزه نقدی
برگزیده نفر اولمسجد و خانواده :لوح تقدیر و مبلغ 10میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده نفر دوممسجد و خانواده :لوح تقدیر و مبلغ 6 میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده نفر سوممسجد و خانواده :لوح تقدیر و مبلغ 4 میلیون ریال جایزه نقدی
برگزیده نفراول مسجد و هنر دینی:لوح تقدیر و مبلغ 10میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده نفردوم مسجد و هنر دینی:لوح تقدیر و مبلغ 6 میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده نفرسوم مسجد و هنر دینی:لوح تقدیر و مبلغ 4 میلیون ریال جایزه نقدی

 

 گاه‌شمار جشنواره:

  • پایان ثبت نام: تا 15 مهرماه 1400
  • اختتامیه و اهدایی جوایز جشنواره: به مناسبت  19مهر سالروز فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص کانون های فرهنگی هنری مساجد  (بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا).

دبیرخانه مرکزی:

آدرس:

  • گلستان- گرگان ، خیابان شهید بهشتی ، بهشت 23، خ بهارستان ساختمان شماره 2 اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه 1، دفتر فرهنگی هنری کانون های مساجد استان . تلفن: 01732628796
 

شرایط:

·            ارسال اثر این جشنواره به منزله اعلام مالکیت اثر توسط ارسال‌کننده است. در صورت اثبات خلاف این امر در هر مرحله‌ای، عواقب حقوقی و جزایی آن به عهده‌ی شرکت‌کننده بوده و تصمیم‌گیری در مورد آن بر عهده‌ی دبیرخانه جشنواره است.

·      دبیرخانه جشنواره حق استفاده از آثاررسیده را، با ذکر نام صاحب آن برای خود محفوظ می داند .

  • آخرین مهلت ارسال آثار تا پانزدهم مهرماه است.
  • هر شركت كننده می تواند حداكثر 5 اثر را در هر موضوع طراحی و ارسال نماید .
  •  همچنین تولید این آثار می تواند به كمك دیگر دوستان شركت كنندگان باشد كه در این صورت ذكر مشخصات نفرات و نام گروه ضروری است .
  • به تعدادی از اثر برگزیده پس از ارزیابی و داوری نهایی جوایزی اهدا خواهد شد.
  • متقاضیان می‌توانند در هر سه آیتم جشنواره شرکت نمایند.
  • عکس‌های ارسالی نباید دارای امضاء، پاسپارتو، قاب، تاریخ، لوگو، واتر مارک، حاشیه خطی و  یا  هرگونه نشانه‌های تصویری دیگر باشند، این موارد توسط دبیرخانه از داوری حذف خواهند گردید.
  •  

مهم: متقاضیان عکس‌نوشت توجه داشته باشند که هر گونه کپی‌رایت یا هزینه‌ی استفاده از عکس بر عهده خودشان است و برگزارکننده در این مورد هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

دستور العمل:
1- شرکت کنندگان می‌توانند حداکثر روی ۵ عکس مرتبط با هریک ازموضوعات جشنواره، متن روایی خود را بدون محدودیت در تعداد کلمات ، به نگارش درآورند و در قالب فایل word ذخیره و همراه عکس مورد نظر به پیام رسان های فوق ارسال کنند.
2- عکس‌های انتخابی برای نوشتن متن روایی می‌‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن  حداقل۱۵۰۰ pixel  ( در عکس‌های افقی Width =۱۵۰۰ Pixel و در عکس‌های عمودی Height =۱۵۰۰ pixel باشد) و حجم فایل ارسالی از ۴ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند.
3- در صورت استفاده از عکس‌های سایر عکاسان برای بخش عکس نوشت، رعایت کلیه حقوق مادی و معنوی عکس بهره‌برداری شده به عهده هنرمند (شرکت کننده ) است و برگزارکننده مسئولیتی در این خصوص ندارد.
4- محدودیتی در سال تولید اثر نیست و عکاسان می‌توانند آثار گذشته خود را که منطبق با محورهای موضوعی جشنواره باشد را به جشنواره ارسال کنند.
5- شرکت کننده در جشنواره به عنوان مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
6- برگزار کننده حق استفاده از آثار رسیده برای چاپ در کتاب، بروشور ، پوستر و یا نشر در فضای مجازی و را با ذکر نام هنرمند خواهد داشت.
7- ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی مقررات این جشنواره است.